Det er ikke kun serious stof der kommer fra min hånd og så igen er dette virkelig mind blowing information.
Jeg har lige set The Game Changer på Netflix og det var virkelig en game changer for mig. Hvad sker der når man ændrer sin kost og bliver vegetar?
Min første tanke var at det lyder en smule kedeligt, for indimellem er jeg villig til at give min højre arm for en kæmpe stor saftig bøf. Min mund løber nærmest i vand, blot jeg siger ordet. Hvis vi tager hele miljø delen omkring kødet ud af ligningen og glemmer at der går 2400 flasker vand til for at jeg kan sidde tænderne i en Big Mac (Det kan man jo ikke andet end at få røde kinder af). Så er det slapt hvis man ikke begynder at få øjnene op for hvilke fordele der ellers er.
Her hjemme har vi tre drenge i assorterede størrelser og lige som 90% af resten af verdens befolkning med et X og Y kromosom, så nægter de kun at spise plante baseret. Faktisk er der så meget drama omkring det, at de nærmest hellere vil dø end at skulle undvære kød. Jeg forsøgte på et tidspunkt at indføre kødfri mandag. Christopher kiggede på mig med så stor foragt og som havde jeg gjort ham arveløs.
Det skyldes jo selvfølgelig at de er blevet hjernevasket med, at rigtige mænd spiser kød og salat er kun for kvinder samt kaniner. At få mænd til at spise en plantebaseret diæt vil som samfund føles som at sutte den op fra slap. De tror nærmest ikke de overlever hvis de skal undvære kød og de frygter både at miste muskelmasse samt deres identitet. Det hele er en stor løgn.
Men The Game Changer modbeviser det og man følger blandt andet verdens stærkeste mand samt Arnold Schwarzenegger der er vegetarer. Deres enorme muskel masse er opbygget på planter alene.

Altså hvis verdens stærkeste mand kan få proteiner nok via en vegetarisk kost, så kan mine drenge og jeg vel også. Som han siger i programmet “For at blive stærk, skal du spise som en okse. Men en okse spiser kun planter”. Så oksen sidder altså ikke tænderne i sine artsfæller for at overleve og opbygge muskelmasse.
Alle kender vi følelsen efter man har indtaget en stor bøf. Hele systemet er på overarbejde for at fordøje og nedbryde bøffen og man tænker nok mere sofa end sex.
Det fastslår de også i The Game changer. 3 unge sprøde Amerikanske fodboldspillere fra the Miami Dolphins udfordres med først at spise kød og hvor de så tester deres potens og ydeevne. Dagen efter giver man dem alle plantebaseret.
Resultatet var markant. Der var ingen tvivl, alle tre ydede suverænt bedre på en plantebaseret diæt, både på banen og i sengen.

Fakta er, at hver anden mand over 40 år i Danmark har problemer med potensen og hver tiende har det så slemt, at han ikke kan dyrke sex. Mange tror, at Viagra og lignende medicin er den eneste vej til at få gang i sjoveren, og derfor brugte (iflg lægemiddelstyrelsen) 66.997 danske mænd 160 millioner kroner på potensmidler.
Løsningen er at spise vegetarisk.
Mon ikke det også har en mærkbart effekt på de med kun X kromosomer og som ofte er dem der laver maden. Tænker også kvinder får et bedre flow i underste etage, bedre duft og mere energi.
Vegetarisk mad er i manges øjne ofte kedeligt og det kunne jeg godt tænke mig at lave om på. Faktisk findes der plantebaseret bacon, så kan det ikke gå helt galt og overvej lige at det eneste stykke kød din mand får lov at sidde tænderne i.. er dig.
Hans nye mantra bliver “eat pussy, not animals”. Tror han vil elske det.
Jeg drager i dag til Hoffman i England og skal være offline fra kl 9 imorgen tidlig. 90 timers terapi og så er man offline i en uge. Det føles næsten mere grænseoverskridende at være offline så længe end at undvære familien og selve terapien:-))
Men jeg vender stærkt tilbage.. som de siger hos Hoffmann “du får vinger – man flyver lavt i starten”.
